میکروسیلیس چیست ؟

میکروسیلیس چیست ؟
5/5 - (1 امتیاز)

میکروسیلیس چیست ؟ یکی از افزودنی های پرکاربرد در مخلوط بتن ، میکروسیلیس می باشد .  این افزودنی باعث دوام و افزایش مقاومت و همچنین ایجاد آب بندی مناسب در بتن می شود . افزودنی میکروسیلیس سرشار از ویژگی ها و خواص شگفت انگیزی می باشد که در ادامه مطلب به آن می پردازیم .

میکروسیلیس چیست ؟

میکروسیلیس که اسم علمی آن Microsilica می باشد که به صورت دوده سیلیسی یا همان پودر میکروسیلیکا می باشد ، نوعی سیلیس آمورف (غیربلوری) است که از جنس دی اکسید کربن می باشد و به عنوان محصول جانبی در کوره‌های قوس الکتریکی در تولید سیلیسیم یا آلیاژ‌های حاوی سیلیسیم به وجود می‌آید. به عبارت دیگر، میکروسیلیس محصول فرعی از کارخانه‌های تولید سیلیسیم و آلیاژهای مرتبط است. این ماده در صنایع مختلف استفاده می‌شود، اما به عنوان یک پوزولان فوق العاده معتبر در بهبود ویژگی‌های بتن شناخته می‌شود.

کوره قوس الکتریکی

تاریخچه میکروسیلیس

اگر بخواهیم به تاریخچه میکروسیلیس بپردازیم ، در حدود ۲۰ سال پیش و با توجه به محدودیت های مربوط به زیست و محیطی که در صنعت ذوب وجود داشت ، مقادیر زیادی از دوده های سیلیسی در هنگام فیلتر نمودن تولید می شود که همین موضوع باعث شد، فعالیت های شیمیایی و پژوهشی بروی این ماده صورت گیرد تا بتوانند کاربردهای مختلف این مواد را بدست آورند .

در سال ۱۹۵۲ در کشور نروژ ، مواد میکروسیلیس در بتن آزمایش شد و نتایجی بدست آمد که در آن نشان داد بتن هایی که دارای مواد و یا دوده سیلیسی هستند از مقاومت بالاتری برخوردار می‌باشند و همچنین در محیط های سولفاتی بهتر است که از بتن های سیمان پرتلند استفاده کرد .

روش تولید میکروسیلیس چیست؟

ارسال نظر

*
*
*