فروسیلیسیم چیست؟ و کاربرد آن در صنعت فولاد و ریخته گری چدن

فروسیلیسیم چیست؟ و کاربرد آن در صنعت فولاد و ریخته گری چدن
5/5 - (1 امتیاز)

سیلیس (SIO2) از فراوان­ترین عناصر روی کره­ ی زمین است به طوری‌که 90درصد از پوسته­‌ی زمین از سیلیکات ساخته شده و این عنصر را به فراوان­ترین عنصر پس از اکسیژن تبدیل کرده­ است.

سیلیسیم به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی­‌شود از این رو در کوره­‌های قوس الکتریکی عملیات احیا صورت گرفته و آمیژان­‌های مختلفی از آن ساخته می­‌شود که در صنایع فولاد و چدن کاربرد دارند. فروسیلیسیم (Ferrosilicon) از پرکاربردترین آلیاژها در صنایع ریخته­‌گری، فولاد و چدن است. در این مقاله سعی داریم شما را بطور مختصر با کاربردهای فروسیلیسیم آشنا کنیم.

فروسیلیسیم چیست؟

فروسیلیسیم آمیژانی است که هسته­‌ی آن از آهن و سیلیسیم تشکیل شده‌­است و میانگین خلوص سیلیسیم آن بین 15 تا 90 درصد وزنی متغییر است.

این آمیژان در کوره­‌های قوس الکتریکی و در گریدهای مختلف 10 الی 90 درصد سیلیسیم، با استاندارد ASTM 5445 تولید می­‌گردد. البته گریدهای مورد نیاز صنایع فولاد­سازی 70 الی 75 درصد است. فروسیلیسیم دارای مقداری ناخالصی نیز هست که عمدتا مقدار آن به زیر 5 درصد می­رسد و شامل عناصری نظیر، (منگنز- آلومینیوم- فسفر و کروم) می­‌شود.

کاربرد فروسیلیسیم در صنایع مختلف

این فروآلیاژ با درجه خلوص مختلف در صنایع گوناگونی کاربرد دارد که از جمله­‌ی آن می­توان به صنایع زیر اشاره کرد:

صنایع فولاد:

بزرگترین مصرف کنندگان فروسیلیسیم، کارخانجات فولاد هستند. این کارخانه­‌ها در صنایع فرآوری فلزات، بخش قابل ملاحظه‌­ای از فروسیلیسیم کشور را مصرف می­‌کنند. بطوری‌که نزدیک به 38 هزارتن از کل فروسیلیسیم مصرفی یک سال کشور به این صنایع تخصیص می­یابد. فروسیلیسیم در صنایع فولاد، به عنوان اکسیژن­‌زا عمل کرده و باعث سیالیت بالای مذاب فولاد می­‌شود.

یکی دیگر از موارد استفاده­‌ی فروسیلیسیم، تولید فروسیلیسیم منیزیم (FeSiMg) می­باشد.

صنایع ریخته‌­گری چدن:

سیلیسیم عنصری است به شدت گرافیت­‌زا، به طوری‌که تشکیل گرافیت­‌ها در انواع چدن­‌ها با حضور سیلیسیم، به عنوان عنصر آلیاژی و گرافیت­‌های ظریف، به تلقیح سیلیسیم (به صورت فروسیلیسیم) در مراحل انتهایی ذوب و قبل از بارریزی بستگی دارد. جوانه­‌زایی سیلیسیم به مقدار سیلیسیم موجود در ترکیب و یا آمیژان بستگی دارد.

چنانچه از سیلیسیم خالص به این منظور (جوانه­‌زایی) استفاده شود، امکان عدم انحلال کامل آن وجود دارد. به همین دلیل در اکثر موارد از آمیژان­‌های آهن و سیلیسیم با نسبت­های ترکیبی 70 تا 90 درصد سیلیسیم استفاده به عمل می­‌آید. میزان مصرف سیلیسیم به­‌عنوان عنصر جوانه­‌زا در تمام چدن­‌های گرافیتی در حدود 6/0 تا 1 درصد گزارش شده است. اگر این نسبت با فروسیلیسیم 15 درصد سنجیده شود، حدود 1 تا 1.5 درصد یا به عبارت دیگر، حدود 10 تا 15کیلوگرم مقدار مواد جوانه­‌زا (فروسیلیسیم) برای تولید هر تن چدن گرافیتی است.

فرآیند تولید فروسیلیسیم

برای تولید فروسیلیسیم در ابتدا باید قراضه­ آهن به همراه سنگ سیلیس و کربن در کوره‌­های قوس الکتریکی در دمای 1500 ذوب شود. -منبع تولید کربن، ذغال سنگ و کک متالوژری می­‌باشد- عملیات ذوب در کوره­‌های قوس‌­الکتریکی صورت می‌­پذیرد. در حال حاضر فرآیند تولید فروسیلیسیم در دنیا تنها از طریق همین کوره­‌ها انجام می­‌شود. به این صورت که موارد یاد شده با دانه­‌بندی­‌های مشخص، پس از مخلوط­‌ شدن توسط لوله­‌های باردهی، به درون کوره شارژ می­‌شوند. در واقع، شارژکردن کوره‌­ها از بالا صورت می­‌گیرد و تخلیه­‌ی آن­ها از طریق مجاری خروج مذاب (راه­گاه) انجام می­‌شود.

پس از پایان فرآیند تولید، مذاب حاصله در بسترهایی که برای انجماد اختصاص داده شده‌­است، قرار می‌­گیرند. در مرحله­‌ی آخر، مذاب سرد شده با استفاده از فَک‌های سنگ­شکن خرد شده و با توجه به نیاز صنایع با دانه­‌بندی(mm0-3)،(mm3-10)،(mm10-60) بصورت فله یا در کیسه­‌های یک تنی وارد بازار می­‌شوند.

فروسیلیس

در تولید فروسیلیسیم چه موادی استفاده می شود؟

فرآیند تولید فروسیلیسیم یک فرآیند بدون سرباره است و تمام عناصر موجود در مواد اولیه، وارد محصول می­‌شود. از این رو استفاده از مواد اولیه با خلوص بسیار بالا در این فرآیند از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی 3 گروه از مواد در این فرآیند وجود دارند:

1-مواد حامل سیلیسیم: برای ایجاد منبع اصلی سیلیسیم از کوارتز و کوارتزیت استفاده می­‌شود. چرا که بیش از 98 درصد از ترکیبات این کانی­‌ها را سیلیسیم تشکیل می­دهد. برای حذف ناخالصی ­سیلیس، تنها باید پس از دانه­‌بندی، مخلوط سنگ سیلیس شسته شده و سپس مورد استفاده قرار گیرد.

2-مواد احیاکننده: احیای سیلیسیم توسط کربن صورت می­‌گیرد. برای تامین منبع کربنی می­توان از ترکیباتی نظیر کک متالوژری، ذغال سنگ حرارتی با خاکستر پایین، ذغال قهوه ای، کک گازی و ذغال آنتراسیت استفاده کرد.

3-مواد حامل آهن: جهت تولید فروسیلیسیم باید به طریقی آهن لازم را از طریق مخلوط شارژ وارد کوره نمود. منابع حاوی این عنصر که در فرآیند مذکور مورد استفاده قرار می­‌گیرند، به شرح زیر است:

-گندله سنگ آهن (Iron Ore Pellet)

-سنگ معدن آهن با عدد بالا (Iron Ore)

-پوسته اکسیدی نورد (Millscale)

-براده تراشکاری (Shredded Turnings)

در هنگام خرید فروسیلیسیم به چه نکاتی توجه کنیم؟

  • بر اساس استاندارد تولید فروسیلیسیم ASTM 5445 ، خلوص با سیلیسیم (Si) و ناخالصی با آلومینیوم (AL) طبقه­‌بندی می­‌شود.
  • رنگ فروسیلیسیم به صورت خاکستری و خاکستری مایل به تیره است. در واقع هرچه میزان اکسید آهن بیشتر باشد رنگ محصول تیره­‌تر خواهد بود.
  • فروسیلیسیم در بازار در سه سایز متفاوت عرضه می­‌شود که هر کدام متناسب با نیاز، کاربرد متفاوتی دارند.
  1.  سایز60-10 mm
  2.  سایز 10-3 mm
  3.  سایز 3-0 mm

اندازه­‌های استاندارد این محصول در بازار هستند. در صنایع فولاد و ریخته­‌گری پیوسته از سایز 10-60mm استفاده می شود. همچنین در صنایع چدن با توجه به تنوع چدن و نوع سفارشات از هر سه سایز موجود استفاده می­‌گردد.

فروسیلیسیم طی یک فرایند راهبردی تولید می‌­شود که در ساخت آن پارامترهای متعددی دخیل هستند. امروزه تولید این محصول با روش‌­های نوین و کنترل کیفی پیشرفته صورت می­‌گیرد تا محصولی با کیفیت ارائه شود. چرا که تنها فروسیلیسیم­ با درجه خلوص بالا در صنایع مرتبط کاربرد دارد. شرکت صنایع فروآلیاژ ایران بزرگ­ترین تولید­کننده‌­ی فروسیلیسیم در سطح کشور است. این شرکت با استفاده از تجهیزات پیشرفته و منطبق با استانداردهای جهانی، عنوان بزرگترین واحد تولیدکننده فروسیلیسیم در خاورمیانه را نیز کسب کرده­‌است. لذا شما برای مشاوره و خرید فروسیلیسیم مرغوب توسط نماینده رسمی، می­توانید با شماره­‌های درج شده این شرکت تماس حاصل نمایید.

 

ارسال نظر

*
*
*